| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 102 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 21,4500 |
| 10+ | € 21,4517 |
| 25+ | € 19,4063 |
| 50+ | € 18,2473 |
| 100+ | € 16,9120 |
| 250+ | € 14,8665 |
| 500+ | € 12,9973 |
| 1000+ | € 11,9290 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 287x7 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 287x7 - EPDM - 70 Shore A - Black - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - NSF 61- ORS199639 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -55 ºC to 150 ºC. O-Rings 1310884 are referred to as 199639 and have a DIN 3771 size of 287x7. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - NSF 61 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 102 pcs |
| Article number | 199639 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 287x7 |
| SMS 1586 Size chart | 287 x 7 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - NSF 61 |
| Compound Number | 127019011 |
| CS (Cross Section) | 7 mm |
| Dimensions | 287x7 |
| ID (Inner diameter) | 287 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring 287x7 EPDM |
| Product name | O-ring EPDM 287x7 |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -55 ºC |
| Tensile Strength | 12,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 102 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 21,4500 |
| 10+ | € 21,4517 |
| 25+ | € 19,4063 |
| 50+ | € 18,2473 |
| 100+ | € 16,9120 |
| 250+ | € 14,8665 |
| 500+ | € 12,9973 |
| 1000+ | € 11,9290 |