| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 38 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 20,7600 |
| 500+ | € 20,7600 |
| 1000+ | € 24,1250 |
| 2500+ | € 20,2500 |
| 5000+ | € 17,9000 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 1.42x1.52 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 1.42x1.52 - FFKM - FFPM - F758ZSR - Steam - High Temp (>330°C) - 75 Shore A - Black - ORS107383 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 330 ºC. O-Rings 836845 are referred to as 107383 and have a DIN 3771 size of 1.42x1.52. This item is equivalent to and has an Steam - High Temp (>330°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 38 pcs |
| Article number | 107383 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 003 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 003 |
| DIN 3771 Size Chart | 1.42x1.52 |
| ISO 3601 Size Chart | 1,42 x 1,52 |
| Size in text | one comma forty two by one comma fifty two |
| SMS 1586 Size chart | 1.42 X 1.52 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | Steam - High Temp (>330°C) |
| Compound Number | F758ZSR |
| CS (Cross Section) | 1.52 mm |
| Dimensions | 1.42x1.52 |
| ID (Inner diameter) | 1.42 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 1.42x1.52 |
| Product name | O-ring 1.42x1.52 FFKM – FFPM | AS568 003 | F758ZSR | Steam - High Temp (>330°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 20 % |
| Specific Gravity | 1,88 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 330 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 16,4 MPa |
| Ultimate Elongation | 155 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 38 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 20,7600 |
| 500+ | € 20,7600 |
| 1000+ | € 24,1250 |
| 2500+ | € 20,2500 |
| 5000+ | € 17,9000 |