| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 38 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 181 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 22,1600 |
| 500+ | € 22,1600 |
| 1000+ | € 20,5000 |
| 2500+ | € 21,4500 |
| 5000+ | € 19,0750 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 4.7x1.42 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 1.42x4.7 - FFKM - FFPM - F757ZLT - Low Temp (>-40°C) - 75 Shore A - Black - ORS86129 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -40 ºC to 250 ºC. O-Rings 617646 are referred to as 86129 and have a DIN 3771 size of 4.7x1.42. This item is equivalent to and has an Low Temp (>-40°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 219 pcs |
| Article number | 86129 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 4.7x1.42 |
| Size in text | four comma seventy by one comma forty two |
| SMS 1586 Size chart | 4.7 X 1.42 |
| Approximately equal to | |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® 505 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | Low Temp (>-40°C) |
| Compound Number | F757ZLT |
| CS (Cross Section) | 1.42 mm |
| Dimensions | 1.42x4.7 |
| ID (Inner diameter) | 4.7 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 1.42x4.7 |
| Product name | O-ring 1.42x4.7 FFKM – FFPM | F757ZLT | Low Temp (>-40°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 30 % |
| Specific Gravity | 1,95 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 250 ºC |
| Temperature Min | -40 ºC |
| Tensile Strength | 16,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 257 % |
| attachment | Material Datasheet Material Datasheet Material Test sheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 38 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 181 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 22,1600 |
| 500+ | € 22,1600 |
| 1000+ | € 20,5000 |
| 2500+ | € 21,4500 |
| 5000+ | € 19,0750 |