| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 145,5800 |
| 10+ | € 121,5603 |
| 25+ | € 106,5397 |
| 50+ | € 100,5581 |
| 100+ | € 100,5581 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 63.22x1.78 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 1.78x63.22 - FFKM - FFPM - F757ZLT - Low Temp (>-40°C) - 75 Shore A - Black - ORS86673 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -40 ºC to 250 ºC. O-Rings 622525 are referred to as 86673 and have a DIN 3771 size of 63.22x1.78. This item is equivalent to and has an Low Temp (>-40°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| Article number | 86673 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 037 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 037 |
| DIN 3771 Size Chart | 63.22x1.78 |
| Size in text | sixty three comma twenty two by one comma seventy eight |
| SMS 1586 Size chart | 63.22 X 1.78 |
| Approximately equal to | |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® 505 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | Low Temp (>-40°C) |
| Compound Number | F757ZLT |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 1.78x63.22 |
| ID (Inner diameter) | 63.22 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 1.78x63.22 |
| Product name | O-ring 1.78x63.22 FFKM – FFPM | AS568 037 | F757ZLT | Low Temp (>-40°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 30 % |
| Specific Gravity | 1,95 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 250 ºC |
| Temperature Min | -40 ºC |
| Tensile Strength | 16,7 MPa |
| Ultimate Elongation | 257 % |
| attachment | Material Datasheet Material Datasheet Material Test sheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 145,5800 |
| 10+ | € 121,5603 |
| 25+ | € 106,5397 |
| 50+ | € 100,5581 |
| 100+ | € 100,5581 |