| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 11 | On workingdays before 10:00 ordered, shipped the same day |
| 70 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 9+ | € 7,5600 |
| 10+ | € 7,5607 |
| 25+ | € 7,0722 |
| 50+ | € 6,4322 |
| 100+ | € 7,2435 |
| 250+ | € 6,6213 |
| 500+ | € 5,7807 |
| 1000+ | € 4,9386 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 104.14x5.33 mm and is Brown in color. The hardness of this O-ring 104.14x5.33 - FKM - FPM - Viton - 60 Shore A - Brown - ORS209690 is 60. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 465080 are referred to as 209690 and have a DIN 3771 size of 104.14x5.33. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 81 pcs |
| Article number | 209690 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 346 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 346 |
| DIN 3771 Size Chart | 104.14x5.33 |
| SMS 1586 Size chart | 104.14 x 5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 60 |
| Color | Brown |
| Compound Number | 116019001 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 104.14x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 104.14 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 104.14x5.33 |
| Product name | O-ring 104.14x5.33 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 116019001 % |
| Specific Gravity | 116019001 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 116019001 MPa |
| Ultimate Elongation | 116019001 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 11 | On workingdays before 10:00 ordered, shipped the same day |
| 70 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 9+ | € 7,5600 |
| 10+ | € 7,5607 |
| 25+ | € 7,0722 |
| 50+ | € 6,4322 |
| 100+ | € 7,2435 |
| 250+ | € 6,6213 |
| 500+ | € 5,7807 |
| 1000+ | € 4,9386 |