| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 10 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 241,2300 |
| 2+ | € 241,2340 |
| 3+ | € 229,4880 |
| 5+ | € 203,7420 |
| 10+ | € 166,2640 |
| 25+ | € 156,9260 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 113.97x2.62 mm and is White in color. The hardness of this O-ring 113,97x2,62 - FFKM - FFPM - F808W94 - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - 80 Shore A - White - ORS232921 is 80. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 270 ºC. O-Rings 939408 are referred to as 232921 and have a DIN 3771 size of 113.97x2.62. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 10 pcs |
| Article number | 232921 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 157 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 157 |
| DIN 3771 Size Chart | 113.97x2.62 |
| SMS 1586 Size chart | 113.97 X 2.62 |
| Approximately equal to | |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® SD517 & 513-629 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 80 |
| Color | White |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Compound Number | F808W94 |
| CS (Cross Section) | 2.62 mm |
| Dimensions | 113,97x2,62 |
| ID (Inner diameter) | 113.97 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 113.97x2.62 |
| Product name | O-ring 113,97x2,62 FFKM – FFPM | AS568 157 | F808W94 | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 26 % |
| Specific Gravity | 2,43 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 13,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 105 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 10 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 241,2300 |
| 2+ | € 241,2340 |
| 3+ | € 229,4880 |
| 5+ | € 203,7420 |
| 10+ | € 166,2640 |
| 25+ | € 156,9260 |