| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 728 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 5,6000 |
| 25+ | € 5,5986 |
| 50+ | € 4,9074 |
| 100+ | € 4,6773 |
| 250+ | € 4,4463 |
| 500+ | € 3,7551 |
| 1000+ | € 3,2949 |
| 2500+ | € 3,0876 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 119.6x5.7 mm and is Black in color. The hardness of this O-Ring 119.6x5.7 - EPDM - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - 70 Shore A - Black - ORS117338 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -50 ºC to 150 ºC. O-Rings 1306710 are referred to as 117338 and have a DIN 3771 size of 119.6x5.7. This item is equivalent to and has an FDA 21 CFR 177.2600 - EC1935/2004 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 728 pcs |
| Article number | 117338 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 119.6x5.7 |
| JIS B 2401 Size Chart | JIS P120 |
| Size in text | one hundred and nineteen comma sixty by five comma seventy |
| SMS 1586 Size chart | 119.6 X 5.7 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA 21 CFR 177.2600 - EC1935/2004 |
| Compound Number | 127019011 |
| CS (Cross Section) | 5.7 mm |
| Dimensions | 119.6x5.7 |
| ID (Inner diameter) | 119.6 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring EPDM 119.6x5.7 |
| Product name | O-ring 119.6x5.7 EPDM |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -50 ºC |
| Tensile Strength | 12,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 728 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 5,6000 |
| 25+ | € 5,5986 |
| 50+ | € 4,9074 |
| 100+ | € 4,6773 |
| 250+ | € 4,4463 |
| 500+ | € 3,7551 |
| 1000+ | € 3,2949 |
| 2500+ | € 3,0876 |