| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 471,3900 |
| 2+ | € 471,3940 |
| 3+ | € 427,8820 |
| 5+ | € 365,0080 |
| 10+ | € 323,9600 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 120.31 x 3.53 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 120.31x3.53 - FFKM - FFPM - F909ZEX - AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) - 90 Shore A - Black - ORS188617 is 90. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 340 ºC. O-Rings 649420 are referred to as 188617 and have a DIN 3771 size of 120.31 x 3.53. This item is equivalent to and has an AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| Article number | 188617 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 120.31 x 3.53 |
| ISO 3601 Size Chart | 120.31x3.53 |
| Size in text | one hundred and twenty comma thirty one by three comma fifty three |
| SMS 1586 Size chart | 120.31x3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 90 |
| Color | Black |
| Approval | AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) |
| Compound Number | F909ZEX |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 120.31x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 120.31 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 120.31x3.53 |
| Product name | O-ring 120.31x3.53 FFKM – FFPM | F909ZEX | AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18 % |
| Specific Gravity | 1,98 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 340 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 20,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 110 % |
| attachment | Material Datasheet F909ZEX |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 471,3900 |
| 2+ | € 471,3940 |
| 3+ | € 427,8820 |
| 5+ | € 365,0080 |
| 10+ | € 323,9600 |