| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 35 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 52,7100 |
| 3+ | € 52,7142 |
| 5+ | € 47,9222 |
| 10+ | € 43,5654 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 123.2x6.99 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 123.2x6.99 - FKM - FPM - Viton - AED - 90 Shore A - Black - ORS67296 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 230 ºC. O-Rings 542308 are referred to as 67296 and have a DIN 3771 size of 123.2x6.99. This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 35 pcs |
| Article number | 67296 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 123.2x6.99 |
| Size in text | one hundred and twenty three comma twenty by six comma ninety nine |
| SMS 1586 Size chart | 123.2 x 6.99 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| Compound Number | 119010303 |
| CS (Cross Section) | 6.99 mm |
| Dimensions | 123.2x6.99 |
| ID (Inner diameter) | 123.2 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton - AED 123.2x6.99 |
| Product name | O-ring 123.2x6.99 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 11 % |
| Specific Gravity | 1,83 g/cm3 |
| Temperature Max | 230 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 16 MPa |
| Ultimate Elongation | 110 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | FKM O-Rings - 90 Shore A - AED | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 35 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 52,7100 |
| 3+ | € 52,7142 |
| 5+ | € 47,9222 |
| 10+ | € 43,5654 |