| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 132 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 350+ | € 0,1900 |
| 500+ | € 0,1761 |
| 1000+ | € 0,1635 |
| 2500+ | € 0,1479 |
| 5000+ | € 0,1410 |
| 10000+ | € 0,1284 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 14x1.5 mm and is Brown in color. The hardness of this O-Ring 14x1.5 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Brown - ORS119833 is 70. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from ºC to ºC. O-Rings 1212420 are referred to as 119833 and have a DIN 3771 size of 14x1.5. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 132 pcs |
| Article number | 119833 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 14x1.5 |
| Size in text | fourteen zero by one comma fifty |
| SMS 1586 Size chart | 14 X 1.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 |
| Color | Brown |
| Approval | None |
| Compound Number | 117019001 |
| CS (Cross Section) | 1.5 mm |
| Dimensions | 14x1.5 |
| ID (Inner diameter) | 14 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 14x1.5 |
| Product name | O-ring 14x1.5 FKM - FPM - Viton |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 117019001 % |
| Specific Gravity | 117019001 g/cm3 |
| Tensile Strength | 117019001 MPa |
| Ultimate Elongation | 117019001 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 132 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 350+ | € 0,1900 |
| 500+ | € 0,1761 |
| 1000+ | € 0,1635 |
| 2500+ | € 0,1479 |
| 5000+ | € 0,1410 |
| 10000+ | € 0,1284 |