| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 16.334 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 66+ | € 0,1800 |
| 100+ | € 0,1815 |
| 250+ | € 0,1683 |
| 500+ | € 0,1527 |
| 1000+ | € 0,1452 |
| 2500+ | € 0,1323 |
| 5000+ | € 0,1149 |
| 10000+ | € 0,1005 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 14x2.2 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 14x2.2 - EPDM - 70 Shore A - Black - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - NSF 61- ORS198691 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -55 ºC to 150 ºC. O-Rings 1298809 are referred to as 198691 and have a DIN 3771 size of 14x2.2. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - NSF 61 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 16334 pcs |
| Article number | 198691 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 14x2.2 |
| SMS 1586 Size chart | 14 x 2.2 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - NSF 61 |
| Compound Number | 127019011 |
| CS (Cross Section) | 2.2 mm |
| Dimensions | 14x2.2 |
| ID (Inner diameter) | 14 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring 14x2.2 EPDM |
| Product name | O-ring EPDM 14x2.2 |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomer |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -55 ºC |
| Tensile Strength | 12,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 16.334 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 66+ | € 0,1800 |
| 100+ | € 0,1815 |
| 250+ | € 0,1683 |
| 500+ | € 0,1527 |
| 1000+ | € 0,1452 |
| 2500+ | € 0,1323 |
| 5000+ | € 0,1149 |
| 10000+ | € 0,1005 |