| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 89,8400 |
| 10+ | € 89,8400 |
| 25+ | € 82,8600 |
| 50+ | € 75,8600 |
| 100+ | € 69,9600 |
| 250+ | € 61,1200 |
| 500+ | € 53,4000 |
| 1000+ | € 49,3600 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 15.88x2.63 - FFKM - FFPM - F909ZLT - AED - Norsok M710 - Low Temp (>-40°C) - 90 Shore A - Black - ORS215980 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -40 ºC to 270 ºC. O-Rings 543482 are referred to as 215980 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an AED - Norsok M710 - Low Temp (>-40°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| Article number | 215980 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED - Norsok M710 - Low Temp (>-40°C) |
| Compound Number | F909ZLT |
| CS (Cross Section) | 2.63 mm |
| Dimensions | 15.88x2.63 |
| ID (Inner diameter) | 15.88 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Product name | O-ring 15.88x2.63 FFKM – FFPM | F909ZLT | AED - Norsok M710 - Low Temp (>-40°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 26 % |
| Specific Gravity | 1,92 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -40 ºC |
| Tensile Strength | 11,8 MPa |
| Ultimate Elongation | 115 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 89,8400 |
| 10+ | € 89,8400 |
| 25+ | € 82,8600 |
| 50+ | € 75,8600 |
| 100+ | € 69,9600 |
| 250+ | € 61,1200 |
| 500+ | € 53,4000 |
| 1000+ | € 49,3600 |