| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 14 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 290,5300 |
| 2+ | € 290,5280 |
| 3+ | € 274,7640 |
| 5+ | € 236,1380 |
| 10+ | € 198,9120 |
| 25+ | € 191,7720 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 152 x 3.53 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 152x3.53 - FFKM - FFPM - F758Z94 - General Purpose (>270°C) - 75 Shore A - Black - ORS176294 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM - FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 270 ºC. O-Rings 527892 are referred to as 176294 and have a DIN 3771 size of 152 x 3.53. This item is equivalent to and has an General Purpose (>270°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 14 pcs |
| Article number | 176294 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 152 x 3.53 |
| Size in text | one hundred and fifty two zero by three comma fifty three |
| SMS 1586 Size chart | 152x3.53 |
| Approximately equal to | |
| Freudenberg Simriz® Equivalent | Fruedenberg Simriz ® 495 |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® 605 |
| Parker Parafluor® Equivalent | Parker Parafluor ® V8910-75 |
| Precision Polymer Engineering Perlast® Equivilent | PPE Perlast ® G80A |
| Trelleborg Isolast® Equivalent | Trellebrog Isolast ® 9440 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | General Purpose (>270°C) |
| Compound Number | F758Z94 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 152x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 152 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM - FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 152x3.53 |
| Product name | O-ring 152x3.53 FFKM – FFPM | F758Z94 | General Purpose (>270°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18,5 % |
| Specific Gravity | 1,98 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 18 MPa |
| Ultimate Elongation | 145 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 14 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 290,5300 |
| 2+ | € 290,5280 |
| 3+ | € 274,7640 |
| 5+ | € 236,1380 |
| 10+ | € 198,9120 |
| 25+ | € 191,7720 |