| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 6 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 7+ | € 11,5600 |
| 10+ | € 10,3254 |
| 25+ | € 9,7898 |
| 50+ | € 8,7618 |
| 100+ | € 8,2683 |
| 250+ | € 7,7339 |
| 500+ | € 6,7047 |
| 1000+ | € 5,7175 |
This ACM O-Ring has a diameter of 158.12x5.33 mm and is Black in color. The hardness of this O-Ring 158.12x5.33 - ACM - 70 Shore A - Black - ORS116079 is 70. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by HyTemp. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 150 ºC. O-Rings 465877 are referred to as 116079 and have a DIN 3771 size of 158.12x5.33. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is PolyAcrylate Rubber / alkyl acrylate copolymer.
| In stock | Yes, 6 pcs |
| Article number | 116079 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 362 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 362 |
| DIN 3771 Size Chart | 158.12x5.33 |
| Size in text | one hundred and fifty eight comma twelve by five comma thirty three |
| SMS 1586 Size chart | 158.12 X 5.33 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| Country of Origin | VN |
| General Specifications | |
| Material | ACM |
| Hardness | 70 |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Dimensions | 158.12x5.33 |
| Compound Number | 147013301 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| ID (Inner diameter) | 158.12 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | PolyAcrylate Rubber / alkyl acrylate copolymer |
| Product name | O-Ring 158.12x5.33 ACM |
| Trade names | HyTemp |
| Description 2 | O-ring ACM 158.12x5.33 |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 147013301 % |
| Specific Gravity | 147013301 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 147013301 MPa |
| Ultimate Elongation | 147013301 % |
| Also found under | |
| O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 6 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 7+ | € 11,5600 |
| 10+ | € 10,3254 |
| 25+ | € 9,7898 |
| 50+ | € 8,7618 |
| 100+ | € 8,2683 |
| 250+ | € 7,7339 |
| 500+ | € 6,7047 |
| 1000+ | € 5,7175 |