| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.136 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 10.626 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 62+ | € 0,2000 |
| 100+ | € 0,1959 |
| 250+ | € 0,1872 |
| 500+ | € 0,1593 |
| 1000+ | € 0,1464 |
| 2500+ | € 0,1338 |
| 5000+ | € 0,1227 |
| 10000+ | € 0,1203 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 16x2.5 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 16x2.5 - EPDM - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - NSF 61 - 70 Shore A - Black - ORS116727 is 70. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -50 ºC to 150 ºC. O-Rings 1299161 are referred to as 116727 and have a DIN 3771 size of 16x2.5. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - NSF 61 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 11762 pcs |
| Article number | 116727 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 16x2.5 |
| Size in text | sixteen zero by two comma fifty |
| SMS 1586 Size chart | 16 X 2.5 |
| Drinking Water & Potable Water Certifications | |
| NSF 61 | ✔ |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| Food Contact & Sanitary Certifications | |
| EC1935/2004 | ✔ |
| FDA 21 CFR 177.2600 | ✔ |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - NSF 61 |
| Compound Number | 127019011 |
| CS (Cross Section) | 2.5 mm |
| Dimensions | 16x2.5 |
| ID (Inner diameter) | 16 mm |
| Seal type | O-ring |
| Material Compliance & Substance Regulations | |
| ADI-Free | ✔ |
| REACH-SVHC Conform | ✔ |
| RoHS Conform | ✔ |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring EPDM 16x2.5 |
| Product name | O-ring 16x2.5 EPDM |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -50 ºC |
| Tensile Strength | 12,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.136 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 10.626 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 62+ | € 0,2000 |
| 100+ | € 0,1959 |
| 250+ | € 0,1872 |
| 500+ | € 0,1593 |
| 1000+ | € 0,1464 |
| 2500+ | € 0,1338 |
| 5000+ | € 0,1227 |
| 10000+ | € 0,1203 |