| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 1.010,2000 |
| 2+ | € 1.010,1980 |
| 3+ | € 884,6600 |
| 5+ | € 801,0940 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 175.13x5.33 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 175.13x5.33 - FFKM - FFPM - F758ZSR - Steam - High Temp (>330°C) - 75 Shore A - Black - ORS232114 is 75. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 330 ºC. O-Rings 849415 are referred to as 232114 and have a DIN 3771 size of 175.13x5.33. This item is equivalent to and has an Steam - High Temp (>330°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 2 pcs |
| Article number | 232114 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 175.13x5.33 |
| ISO 3601 Size Chart | 175,13 x 5,33 |
| SMS 1586 Size chart | 175.13 X 5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 |
| Color | Black |
| Approval | Steam - High Temp (>330°C) |
| Compound Number | F758ZSR |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 175.13x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 175.13 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 175.13x5.33 |
| Product name | O-ring 175.13x5.33 FFKM – FFPM | F758ZSR | Steam - High Temp (>330°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 20 % |
| Specific Gravity | 1,88 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 330 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 16,4 MPa |
| Ultimate Elongation | 155 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 1.010,2000 |
| 2+ | € 1.010,1980 |
| 3+ | € 884,6600 |
| 5+ | € 801,0940 |