| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2.815 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 10+ | € 6,4000 |
| 100+ | € 6,3953 |
| 250+ | € 7,2180 |
| 500+ | € 6,3066 |
| 1000+ | € 5,3196 |
| 2500+ | € 5,0913 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 18.5x3.5 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 18.5x3.5 - HNBR - 90 Shore A - Black - ORS232685 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7107 ºC to 7107 ºC. O-Rings 893510 are referred to as 232685 and have a DIN 3771 size of 18.5x3.5. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 2815 pcs |
| Article number | 232685 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 18.5x3.5 |
| SMS 1586 Size chart | 18.5 x 3.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 189019001 |
| CS (Cross Section) | 3.5 mm |
| Dimensions | 18.5x3.5 |
| ID (Inner diameter) | 18.5 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV478," ",AI478," ",V478) |
| Product name | O-ring 18.5x3.5 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 21 % |
| Specific Gravity | 1,28 g/cm3 |
| Temperature Max | 7107 ºC |
| Temperature Min | 7107 ºC |
| Tensile Strength | 20,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 165 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2.815 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 10+ | € 6,4000 |
| 100+ | € 6,3953 |
| 250+ | € 7,2180 |
| 500+ | € 6,3066 |
| 1000+ | € 5,3196 |
| 2500+ | € 5,0913 |