check 430.000.000+ O-rings in stock
check Fast delivery
check Fast delivery
ID (Inner diameter) 183 mm
CS (Cross Section) 7 mm
Material FFKM - FFPM
Hardness 90
Color Black
Item no. ORS183180
O-ring Code
Material FFKM - FFPM
Hardness 90
Color Black
Stock 0 sentiment_satisfied_alt
keyboard_arrow_down All specifications
Price per piece
This product has a minimum order quantity of 1 pieces.
Receive a quote and delivery time
iDeal
paypal
creditCard
Sofort
Billink
check Simplified online ordering
check Express worldwide delivery
check Large stock available
check Next day delivery
check Large stock available
check Next day delivery
Description
Article number 183180
Alternative Sizes
DIN 3771 Size Chart info 183 x 7
Size in textone hundred and eighty three zero by seven zero
SMS 1586 Size chart183x7
Export specifications
Country of OriginIT
Customs Code info 40169300
General Specifications
Hardness info 90
ApprovalAED - Norsok M710 - High Temp (>320°C)
Compound NumberF909ZEX
CS (Cross Section) info 7 mm
Dimensions info 183x7
ID (Inner diameter) info 183 mm
Seal typeO-ring
Other Specifications
Alternative namesFFKM – FFPM
Chemical Name info Perfluoroelastomer
Description 2O-ring FFKM - FFPM 183x7
Product nameO-ring 183x7 FFKM – FFPM | F909ZEX | AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C)
Technical Specifications
Compression Set info 18 %
Specific Gravity info 1,98 (±0,03) g/cm3
Temperature Max info 340 ºC
Temperature Min info -15 ºC
Tensile Strength info 20,6 MPa
Ultimate Elongation info 110 %