| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 24,7700 |
| 25+ | € 23,4845 |
| 50+ | € 22,0879 |
| 100+ | € 18,5823 |
| 250+ | € 16,2453 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 2.57x1.78 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 2.57x1.78 - FFKM - FFPM - F909ZEX - AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) - 90 Shore A - Black - ORS89216 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 340 ºC. O-Rings 642419 are referred to as 89216 and have a DIN 3771 size of 2.57x1.78. This item is equivalent to and has an AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| Article number | 89216 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 005 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 005 |
| DIN 3771 Size Chart | 2.57x1.78 |
| Size in text | two comma fifty seven by one comma seventy eight |
| SMS 1586 Size chart | 2.57 X 1.78 |
| Approximately equal to | |
| Parker Parafluor® Equivalent | Paraflour ® V8588-90 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) |
| Compound Number | F909ZEX |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 2.57x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 2.57 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 2.57x1.78 |
| Product name | O-ring 2.57x1.78 FFKM – FFPM | AS568 005 | F909ZEX | AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18 % |
| Specific Gravity | 1,98 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 340 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 20,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 110 % |
| attachment | Material Datasheet F909ZEX |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 24,7700 |
| 25+ | € 23,4845 |
| 50+ | € 22,0879 |
| 100+ | € 18,5823 |
| 250+ | € 16,2453 |