| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 49 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 7.800 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 148+ | € 0,5100 |
| 250+ | € 0,4725 |
| 500+ | € 0,4461 |
| 1000+ | € 0,3969 |
| 2500+ | € 0,3780 |
| 5000+ | € 0,3552 |
| 10000+ | € 0,2979 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 21.95x1.78 mm and is Green in color. The hardness of this O-Ring 21.95x1.78 - HNBR - 90 Shore A - Green - ORS129157 is 90. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 468179 are referred to as 129157 and have a DIN 3771 size of 21.95x1.78. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 7849 pcs |
| Article number | 129157 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 020 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 020 |
| DIN 3771 Size Chart | 21.95x1.78 |
| Size in text | twenty one comma ninety five by one comma seventy eight |
| SMS 1586 Size chart | 21.95 X 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 |
| Color | Green |
| Approval | None |
| Compound Number | 189019002 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 21.95x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 21.95 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 21.95x1.78 |
| Product name | O-ring 21.95x1.78 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 23 % |
| Specific Gravity | 1,36 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 18,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 105 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 49 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 7.800 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 148+ | € 0,5100 |
| 250+ | € 0,4725 |
| 500+ | € 0,4461 |
| 1000+ | € 0,3969 |
| 2500+ | € 0,3780 |
| 5000+ | € 0,3552 |
| 10000+ | € 0,2979 |