| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 92,6100 |
| 10+ | € 92,6080 |
| 25+ | € 82,8800 |
| 50+ | € 98,2600 |
| 100+ | € 89,0200 |
| 250+ | € 76,8600 |
| 500+ | € 67,6000 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 22.2x4 - FFKM - FFPM - F758Z94 - General Purpose (>270°C) - 75 Shore A - Black - ORS212957 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM - FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 270 ºC. O-Rings 531037 are referred to as 212957 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an General Purpose (>270°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| Article number | 212957 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | General Purpose (>270°C) |
| Compound Number | F758Z94 |
| CS (Cross Section) | 4 mm |
| Dimensions | 22.2x4 |
| ID (Inner diameter) | 22.2 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM - FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 22.2x4 |
| Product name | O-ring 22.2x4 FFKM – FFPM | F758Z94 | General Purpose (>270°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18,5 % |
| Specific Gravity | 1,98 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 18 MPa |
| Ultimate Elongation | 145 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 92,6100 |
| 10+ | € 92,6080 |
| 25+ | € 82,8800 |
| 50+ | € 98,2600 |
| 100+ | € 89,0200 |
| 250+ | € 76,8600 |
| 500+ | € 67,6000 |