| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 462 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 22,7500 |
| 5+ | € 22,7454 |
| 10+ | € 20,6778 |
| 25+ | € 24,6178 |
| 50+ | € 22,0327 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 221.62 x 5.33 mm and is Brown in color. The hardness of this O-ring 221.62x5.33 - FKM - FPM - Viton - Conform FDA & EC1935/2004 - 75 Shore A - Brown - ORS226359 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Viton® - FKM. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 6599588 are referred to as 226359 and have a DIN 3771 size of 221.62 x 5.33. This item is equivalent to and has an Conform FDA & EC1935/2004 approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 462 pcs |
| Article number | 226359 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 372 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 372 |
| DIN 3771 Size Chart | 221.62 x 5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
| Approval | Conform FDA & EC1935/2004 |
| Compound Number | 117719007 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 221.62x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 221.62 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Trade names | Viton® - FKM |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 12 % |
| Specific Gravity | 2,15 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 11,1 MPa |
| Ultimate Elongation | 179 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 462 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 22,7500 |
| 5+ | € 22,7454 |
| 10+ | € 20,6778 |
| 25+ | € 24,6178 |
| 50+ | € 22,0327 |