| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 34 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 75,8400 |
| 10+ | € 75,8400 |
| 25+ | € 70,9400 |
| 50+ | € 64,1800 |
| 100+ | € 59,5800 |
| 250+ | € 53,4200 |
| 500+ | € 46,6800 |
| 1000+ | € 41,1400 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 22x1.5 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 22x1.5 - FFKM - FFPM - F758ZSR - Steam - High Temp (>330°C) - 75 Shore A - Black - ORS232001 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 330 ºC. O-Rings 840706 are referred to as 232001 and have a DIN 3771 size of 22x1.5. This item is equivalent to and has an Steam - High Temp (>330°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 34 pcs |
| Article number | 232001 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 22x1.5 |
| ISO 3601 Size Chart | 22 x 1,5 |
| SMS 1586 Size chart | 22 X 1.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | Steam - High Temp (>330°C) |
| Compound Number | F758ZSR |
| CS (Cross Section) | 1.5 mm |
| Dimensions | 22x1.5 |
| ID (Inner diameter) | 22 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 22x1.5 |
| Product name | O-ring 22x1.5 FFKM – FFPM | F758ZSR | Steam - High Temp (>330°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 20 % |
| Specific Gravity | 1,88 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 330 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 16,4 MPa |
| Ultimate Elongation | 155 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 34 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 75,8400 |
| 10+ | € 75,8400 |
| 25+ | € 70,9400 |
| 50+ | € 64,1800 |
| 100+ | € 59,5800 |
| 250+ | € 53,4200 |
| 500+ | € 46,6800 |
| 1000+ | € 41,1400 |