| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 12 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 82,3500 |
| 10+ | € 82,3520 |
| 25+ | € 93,5400 |
| 50+ | € 86,7200 |
| 100+ | € 79,8800 |
| 250+ | € 68,7800 |
| 500+ | € 60,2400 |
| 1000+ | € 57,2400 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 23.4x3.54 mm and is White in color. The hardness of this O-ring 23,4x3,54 - FFKM - FFPM - F808W94 - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - 80 Shore A - White - ORS232874 is 80. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 270 ºC. O-Rings 933033 are referred to as 232874 and have a DIN 3771 size of 23.4x3.54. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 12 pcs |
| Article number | 232874 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 23.4x3.54 |
| SMS 1586 Size chart | 23.4 X 3.54 |
| Approximately equal to | |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® SD517 & 513-591 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 80 |
| Color | White |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Compound Number | F808W94 |
| CS (Cross Section) | 3.54 mm |
| Dimensions | 23,4x3,54 |
| ID (Inner diameter) | 23.4 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 23.4x3.54 |
| Product name | O-ring 23,4x3,54 FFKM – FFPM | F808W94 | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 26 % |
| Specific Gravity | 2,43 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 13,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 105 % |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 12 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 82,3500 |
| 10+ | € 82,3520 |
| 25+ | € 93,5400 |
| 50+ | € 86,7200 |
| 100+ | € 79,8800 |
| 250+ | € 68,7800 |
| 500+ | € 60,2400 |
| 1000+ | € 57,2400 |