| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 21 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 55,6700 |
| 3+ | € 55,6690 |
| 5+ | € 50,6082 |
| 10+ | € 46,0074 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 234.32x5.33 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 234.32x5.33 - FKM - FPM - Viton - AED - 90 Shore A - Black - ORS121718 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 230 ºC. O-Rings 542343 are referred to as 121718 and have a DIN 3771 size of 234.32x5.33. This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 21 pcs |
| Article number | 121718 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 374 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 374 |
| DIN 3771 Size Chart | 234.32x5.33 |
| Size in text | two hundred and thirty four comma thirty two by five comma thirty three |
| SMS 1586 Size chart | 234.32 x 5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| Compound Number | 119010303 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 234.32x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 234.32 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton - AED 234.32x5.33 |
| Product name | O-ring 234.32x5.33 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 11 % |
| Specific Gravity | 1,83 g/cm3 |
| Temperature Max | 230 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 16 MPa |
| Ultimate Elongation | 110 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | FKM O-Rings - 90 Shore A - AED | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 21 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 55,6700 |
| 3+ | € 55,6690 |
| 5+ | € 50,6082 |
| 10+ | € 46,0074 |