| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 77 | On workingdays before 10:00 ordered, shipped the same day |
| 83 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 45+ | € 1,7000 |
| 50+ | € 1,7037 |
| 100+ | € 1,5804 |
| 250+ | € 1,4502 |
| 500+ | € 1,3464 |
| 1000+ | € 1,2552 |
| 2500+ | € 1,1253 |
| 5000+ | € 0,9819 |
This O-ring 23x1 - PTFE - Teflon - FDA - 58 Shore D - White - ORS210919 offers unparalleled resistance to both chemical media and extremely low and high temperatures.
Manufactured from PTFE (Polytetrafluoroethylene) in 58 Shore D, a material better known under the brand name Teflon®, this PTFE O-ring, with an inner diameter (ID) of 23mm and a cord thickness (CS) of 1mm, provides excellent resistance to aggressive chemicals, acids, bases, and solvents. Additionally, a PTFE O-ring can be used within a temperature range of -200°C to +260°C.
✅ Excellent chemical resistance – Resistant to acids, bases, solvents, and oils
✅ Temperature resistant from -260°C to +200°C – Reliable performance in extreme conditions
✅ Low coefficient of friction – Reduces wear and ensures smooth operation
✅ FDAcertified – Suitable for the food, pharmaceutical, and medical industries
✅ Non-porous & easy to clean – Hygienic and resistant to contamination
✅ Durable & wear-resistant – Ideal for dynamic applications
To ensure that this O-ring 23x1 PTFE can be safely used in the chemical, pharmaceutical, and food industries, it is certified with FDA. Additionally, PTFE is a non-porous material, making it easy to clean even when used with aggressive cleaning agents.
You can easily order this O-ring 23x1 - PTFE - Teflon - FDA - 58 Shore D - White - ORS210919in our webshop O-ring-stocks.eu
This PTFE - Teflon O-Ring has a diameter of 23x1 mm and is White in color. The hardness of this O-ring 23x1 - PTFE - Teflon - FDA - 58 Shore D - White - ORS210919 is 58 Shore D. Alternative names for the compound are TEFLON®, and it is commonly produced by Teflon - Dyneon - Fluon - Hastaflon - Algoflon - Inoflon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -260 ºC to 200 ºC. O-Rings 495682 are referred to as 210919 and have a DIN 3771 size of 23x1. This item is equivalent to and has an FDA approval. The chemical name of this O-Ring is Polytetrafluoretheen.
| In stock | Yes, 160 pcs |
| Article number | 210919 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 23x1 |
| SMS 1586 Size chart | 23 x 1 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | CN |
| Customs Code | 39269097 |
| General Specifications | |
| Material | PTFE - Teflon |
| Hardness | 58 Shore D |
| Color | White |
| Approval | FDA |
| Compound Number | 169917301 |
| CS (Cross Section) | 1 mm |
| Dimensions | 23x1 |
| ID (Inner diameter) | 23 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | TEFLON® |
| Chemical Name | Polytetrafluoretheen |
| Description 2 | O-ring PTFE - Teflon 23.00x1.00 |
| Product name | O-ring 23.00x1.00 PTFE - Teflon |
| Trade names | Teflon - Dyneon - Fluon - Hastaflon - Algoflon - Inoflon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 4,5 % |
| Specific Gravity | 2,16 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -260 ºC |
| Tensile Strength | 28 MPa |
| Ultimate Elongation | 300 % |
| Also found under | |
| O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 77 | On workingdays before 10:00 ordered, shipped the same day |
| 83 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 45+ | € 1,7000 |
| 50+ | € 1,7037 |
| 100+ | € 1,5804 |
| 250+ | € 1,4502 |
| 500+ | € 1,3464 |
| 1000+ | € 1,2552 |
| 2500+ | € 1,1253 |
| 5000+ | € 0,9819 |