| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 87,9600 |
| 5+ | € 73,2981 |
| 10+ | € 66,6345 |
| 25+ | € 60,5769 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 240.67x5.33 mm and is Black in color. The hardness of this O-Ring 240.67x5.33 - HNBR - AED / LT 55 - 90 Shore A - Black - ORS128679 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1054947 are referred to as 128679 and have a DIN 3771 size of 240.67x5.33. This item is equivalent to and has an LT55 / AED approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 128679 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 375 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 375 |
| DIN 3771 Size Chart | 240.67x5.33 |
| Size in text | two hundred and forty comma sixty seven by five comma thirty three |
| SMS 1586 Size chart | 240.67 X 5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | LT55 / AED |
| Compound Number | 189010303 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 240.67x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 240.67 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 240.67x5.33 |
| Product name | O-ring 240.67x5.33 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 189010303 % |
| Specific Gravity | 189010303 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 189010303 MPa |
| Ultimate Elongation | 189010303 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 87,9600 |
| 5+ | € 73,2981 |
| 10+ | € 66,6345 |
| 25+ | € 60,5769 |