| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 16+ | € 4,8600 |
| 25+ | € 4,5660 |
| 50+ | € 4,2714 |
| 100+ | € 3,8112 |
| 250+ | € 3,6273 |
| 500+ | € 3,3324 |
| 1000+ | € 2,7801 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 253.57x5.33 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 253.57x5.33 - EPDM - 80 Shore A - Black - PEROX- ORS164411 is 80 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -40 ºC to 150 ºC. O-Rings 472282 are referred to as 164411 and have a DIN 3771 size of 253.57x5.33. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| Article number | 164411 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 377 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 377 |
| DIN 3771 Size Chart | 253.57x5.33 |
| ISO 3601 Size Chart | 253.57x5.33 |
| Size in text | two hundred and fifty three comma fifty seven by five comma thirty three |
| SMS 1586 Size chart | 253.57x5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Color | Black |
| Hardness | 80 Shore A |
| Approval | None |
| Compound Number | 128019001 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 253.57x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 253.57 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring EPDM 253.57x5.33 |
| Product name | O-ring 253.57x5.33 EPDM |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,21 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -40 ºC |
| Tensile Strength | 13,1 MPa |
| Ultimate Elongation | 173 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 16+ | € 4,8600 |
| 25+ | € 4,5660 |
| 50+ | € 4,2714 |
| 100+ | € 3,8112 |
| 250+ | € 3,6273 |
| 500+ | € 3,3324 |
| 1000+ | € 2,7801 |