| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 8 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 29,9400 |
| 3+ | € 29,9392 |
| 5+ | € 28,0946 |
| 10+ | € 24,5260 |
| 25+ | € 23,3758 |
| 50+ | € 22,1082 |
| 100+ | € 23,3173 |
| 250+ | € 20,4370 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 253.57 x 6.99 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 253.57x6.99 - HNBR- 90 Shore A - Black - ORS175694 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Lanxess - Zeon - and LG Chem. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 467288 are referred to as 175694 and have a DIN 3771 size of 253.57 x 6.99. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 8 pcs |
| Article number | 175694 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 253.57 x 6.99 |
| Size in text | two hundred and fifty three comma fifty seven by six comma ninety nine |
| SMS 1586 Size chart | 253.57x6.99 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 189019001 |
| CS (Cross Section) | 6.99 mm |
| Dimensions | 253.57x6.99 |
| ID (Inner diameter) | 253.57 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 253.57x6.99 |
| Product name | O-ring 253.57x6.99 |
| Trade names | Lanxess - Zeon - and LG Chem |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 21 % |
| Specific Gravity | 1,28 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 20,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 165 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 8 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 29,9400 |
| 3+ | € 29,9392 |
| 5+ | € 28,0946 |
| 10+ | € 24,5260 |
| 25+ | € 23,3758 |
| 50+ | € 22,1082 |
| 100+ | € 23,3173 |
| 250+ | € 20,4370 |