| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 52 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 1.150 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 30+ | € 2,5700 |
| 50+ | € 2,4147 |
| 100+ | € 2,1693 |
| 250+ | € 2,0223 |
| 500+ | € 1,9239 |
| 1000+ | € 1,6689 |
| 2500+ | € 1,4625 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 27.93x5.33 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 27.93x5.33 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Black - ORS41153 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 205 ºC. O-Rings 358659 are referred to as 41153 and have a DIN 3771 size of 27.93x5.33. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 1202 pcs |
| Article number | 41153 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 27.93x5.33 |
| Size in text | twenty seven comma ninety three by five comma thirty three |
| SMS 1586 Size chart | 27.93 X 5.33 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 117019002 |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 27.93x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 27.93 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 27.93x5.33 |
| Product name | O-ring 27.93x5.33 FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 13 % |
| Specific Gravity | 1,91 g/cm3 |
| Temperature Max | 205 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 230 MPa |
| Ultimate Elongation | 10,5 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 52 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 1.150 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 30+ | € 2,5700 |
| 50+ | € 2,4147 |
| 100+ | € 2,1693 |
| 250+ | € 2,0223 |
| 500+ | € 1,9239 |
| 1000+ | € 1,6689 |
| 2500+ | € 1,4625 |