| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 382 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 14,8100 |
| 5+ | € 14,8050 |
| 10+ | € 13,6937 |
| 25+ | € 12,3473 |
| 50+ | € 11,7625 |
| 100+ | € 10,7093 |
| 250+ | € 9,3047 |
| 500+ | € 8,1337 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 280x3.5 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 280x3.5 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Black - ORS206672 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 364164 are referred to as 206672 and have a DIN 3771 size of 280x3.5. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 382 pcs |
| Article number | 206672 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 280x3.5 |
| SMS 1586 Size chart | 280 x 3.5 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 117019002 |
| CS (Cross Section) | 3.5 mm |
| Dimensions | 280x3.5 |
| ID (Inner diameter) | 280 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 280x3.5 |
| Product name | O-ring 280x3.5 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 13 % |
| Specific Gravity | 1,91 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 230 MPa |
| Ultimate Elongation | 10,5 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 382 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 14,8100 |
| 5+ | € 14,8050 |
| 10+ | € 13,6937 |
| 25+ | € 12,3473 |
| 50+ | € 11,7625 |
| 100+ | € 10,7093 |
| 250+ | € 9,3047 |
| 500+ | € 8,1337 |