| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 295 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 11,9600 |
| 10+ | € 11,9632 |
| 25+ | € 11,0880 |
| 50+ | € 10,1645 |
| 100+ | € 9,4832 |
| 250+ | € 8,6080 |
| 500+ | € 7,4888 |
| 1000+ | € 6,5170 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 29.6x2.9 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 29.6x2.9 - HNBR - 90 Shore A - Black - ORS232706 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7107 ºC to 7107 ºC. O-Rings 894212 are referred to as 232706 and have a DIN 3771 size of 29.6x2.9. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 295 pcs |
| Article number | 232706 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 29.6x2.9 |
| SMS 1586 Size chart | 29.6 x 2.9 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Compound Number | 189019001 |
| CS (Cross Section) | 2.9 mm |
| Dimensions | 29.6x2.9 |
| ID (Inner diameter) | 29.6 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV489," ",AI489," ",V489) |
| Product name | O-ring 29.6x2.9 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 21 % |
| Specific Gravity | 1,28 g/cm3 |
| Temperature Max | 7107 ºC |
| Temperature Min | 7107 ºC |
| Tensile Strength | 20,6 MPa |
| Ultimate Elongation | 165 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 295 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 11,9600 |
| 10+ | € 11,9632 |
| 25+ | € 11,0880 |
| 50+ | € 10,1645 |
| 100+ | € 9,4832 |
| 250+ | € 8,6080 |
| 500+ | € 7,4888 |
| 1000+ | € 6,5170 |