| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 45,3600 |
| 3+ | € 45,3614 |
| 5+ | € 41,2376 |
| 10+ | € 37,4888 |
This HNBR O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring - 291.46x5.33 - HNBR - AED - 90 Shore A - Black - ORS211718 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Lanxess - Zeon - and LG Chem. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from ºC to ºC. O-Rings 524431 are referred to as 211718 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 211718 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| CS (Cross Section) | 5.33 mm |
| Dimensions | 291.46x5.33 |
| ID (Inner diameter) | 291.46 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Product name | O-ring 291.46x5.33 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Lanxess - Zeon - and LG Chem |
| Technical Specifications | |
| Specific Gravity | 1.83 g/cm3 |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 45,3600 |
| 3+ | € 45,3614 |
| 5+ | € 41,2376 |
| 10+ | € 37,4888 |