| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 20 | Shipped in 1 - 3 - Day(s) |
| 29 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 691 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 20+ | € 3,7620 |
| 25+ | € 3,4245 |
| 50+ | € 3,2613 |
| 100+ | € 2,8812 |
| 250+ | € 2,7447 |
| 500+ | € 2,5818 |
| 1000+ | € 2,1741 |
| 2500+ | € 1,9026 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 304.39x3.53 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 304.39x3.53 - EPDM - 80 Shore A - Black - Sulphur - ORS209811 is 80 Shore A. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -45 ºC to 130 ºC. O-Rings 469314 are referred to as 209811 and have a DIN 3771 size of 304.39x3.53. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 740 pcs |
| Article number | 209811 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 278 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 278 |
| DIN 3771 Size Chart | 304.39x3.53 |
| SMS 1586 Size chart | 304.39 x 3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 80 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 128019002 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 304.39x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 304.39 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring 304.39x3.53 EPDM |
| Product name | O-ring EPDM 304.39x3.53 |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers |
| Vulcanisation | Sulfur |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 42 % |
| Specific Gravity | 1,17 g/cm3 |
| Temperature Max | 130 ºC |
| Temperature Min | -45 ºC |
| Tensile Strength | 14,1 MPa |
| Ultimate Elongation | 249 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 20 | Shipped in 1 - 3 - Day(s) |
| 29 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 691 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 20+ | € 3,7620 |
| 25+ | € 3,4245 |
| 50+ | € 3,2613 |
| 100+ | € 2,8812 |
| 250+ | € 2,7447 |
| 500+ | € 2,5818 |
| 1000+ | € 2,1741 |
| 2500+ | € 1,9026 |