check 430.000.000+ O-rings in stock
check Fast delivery
check Fast delivery
ID (Inner diameter) 329 mm
CS (Cross Section) 3.5 mm
Material FFKM - FFPM
Hardness 90
Color Black
Item no. ORS183298
O-ring Code
Material FFKM - FFPM
Hardness 90
Color Black
Stock 0 sentiment_satisfied_alt
keyboard_arrow_down All specifications
Price per piece
This product has a minimum order quantity of 1 pieces.
Receive a quote and delivery time
iDeal
paypal
creditCard
Sofort
Billink
check Simplified online ordering
check Express worldwide delivery
check Large stock available
check Next day delivery
check Large stock available
check Next day delivery
Description
Article number 183298
Alternative Sizes
DIN 3771 Size Chart info 329 x 3.5
Size in textthree hundred and twenty nine zero by three comma fifty
SMS 1586 Size chart329x3.5
Export specifications
Country of OriginIT
Customs Code info 40169300
General Specifications
Hardness info 90
ApprovalAED - Norsok M710 - High Temp (>320°C)
Compound NumberF909ZEX
CS (Cross Section) info 3.5 mm
Dimensions info 329x3.5
ID (Inner diameter) info 329 mm
Seal typeO-ring
Other Specifications
Alternative namesFFKM – FFPM
Chemical Name info Perfluoroelastomer
Description 2O-ring FFKM - FFPM 329x3.5
Product nameO-ring 329x3.5 FFKM – FFPM | F909ZEX | AED - Norsok M710 - High Temp (>320°C)
Technical Specifications
Compression Set info 18 %
Specific Gravity info 1,98 (±0,03) g/cm3
Temperature Max info 340 ºC
Temperature Min info -15 ºC
Tensile Strength info 20,6 MPa
Ultimate Elongation info 110 %