| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 24 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 82,9700 |
| 3+ | € 82,9692 |
| 5+ | € 75,4266 |
| 10+ | € 68,5696 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 329 x 7 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 329x7 - HNBR - AED / LT55 - 90 Shore A - Black - ORS187593 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 1056624 are referred to as 187593 and have a DIN 3771 size of 329 x 7. This item is equivalent to and has an LT55 / AED approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| In stock | Yes, 24 pcs |
| Article number | 187593 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 329 x 7 |
| Size in text | three hundred and twenty nine zero by seven zero |
| SMS 1586 Size chart | 329x7 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | LT55 / AED |
| Compound Number | 189010303 |
| CS (Cross Section) | 7 mm |
| Dimensions | 329x7 |
| ID (Inner diameter) | 329 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Description 2 | O-ring HNBR - 329x7 |
| Product name | O-ring 329x7 |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 189010303 % |
| Specific Gravity | 189010303 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 189010303 MPa |
| Ultimate Elongation | 189010303 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 24 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 82,9700 |
| 3+ | € 82,9692 |
| 5+ | € 75,4266 |
| 10+ | € 68,5696 |