| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 221 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 45+ | € 1,5400 |
| 50+ | € 1,5408 |
| 100+ | € 1,4319 |
| 250+ | € 1,2870 |
| 500+ | € 1,2267 |
| 1000+ | € 1,1298 |
| 2500+ | € 0,9789 |
| 5000+ | € 0,8580 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 32x4 mm and is Black in color. The hardness of this O-Ring 32x4 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Black - ORS119492 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 205 ºC. O-Rings 358905 are referred to as 119492 and have a DIN 3771 size of 32x4. This item is equivalent to and has an None approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 221 pcs |
| Article number | 119492 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 32x4 |
| Size in text | thirty two zero by four zero |
| SMS 1586 Size chart | 32 X 4 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | None |
| Compound Number | 117019002 |
| CS (Cross Section) | 4 mm |
| Dimensions | 32x4 |
| ID (Inner diameter) | 32 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 32x4 |
| Product name | O-Ring 32x4 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 13 % |
| Specific Gravity | 1,91 g/cm3 |
| Temperature Max | 205 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 230 MPa |
| Ultimate Elongation | 10,5 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 221 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 45+ | € 1,5400 |
| 50+ | € 1,5408 |
| 100+ | € 1,4319 |
| 250+ | € 1,2870 |
| 500+ | € 1,2267 |
| 1000+ | € 1,1298 |
| 2500+ | € 0,9789 |
| 5000+ | € 0,8580 |