| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 193 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 3.123 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 100+ | € 0,6500 |
| 250+ | € 0,6237 |
| 500+ | € 0,5643 |
| 1000+ | € 0,5229 |
| 2500+ | € 0,4944 |
| 5000+ | € 0,4347 |
| 10000+ | € 0,3651 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 36x2 mm and is Brown in color. The hardness of this O-ring 36x2 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Brown - ORS197929 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 1196627 are referred to as 197929 and have a DIN 3771 size of 36x2. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 3316 pcs |
| Article number | 197929 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 36x2 |
| SMS 1586 Size chart | 36 x 2 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Brown |
| Compound Number | 117019001 |
| CS (Cross Section) | 2 mm |
| Dimensions | 36x2 |
| ID (Inner diameter) | 36 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 36x2 |
| Product name | O-ring 36x2 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 117019001 % |
| Specific Gravity | 117019001 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 117019001 MPa |
| Ultimate Elongation | 117019001 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 193 | On workingdays before 12:00 ordered, shipped the same day |
| 3.123 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 100+ | € 0,6500 |
| 250+ | € 0,6237 |
| 500+ | € 0,5643 |
| 1000+ | € 0,5229 |
| 2500+ | € 0,4944 |
| 5000+ | € 0,4347 |
| 10000+ | € 0,3651 |