| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 141 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 19,4200 |
| 5+ | € 19,4165 |
| 10+ | € 17,6515 |
| 25+ | € 16,0468 |
This HNBR O-Ring has a diameter of 37.5x3.55 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 37.5x3.55 - HNBR - LT55 / AED - 90 Shore A - Black - ORS197128 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated nitrile rubber, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from 7146 ºC to 7146 ºC. O-Rings 1046669 are referred to as 197128 and have a DIN 3771 size of 37.5x3.55. This item is equivalent to and has an LT55 / AED approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber.
| In stock | Yes, 141 pcs |
| Article number | 197128 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 37.5x3.55 |
| SMS 1586 Size chart | 37.5 x 3.55 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | LT55 / AED |
| Compound Number | 189010303 |
| CS (Cross Section) | 3.55 mm |
| Dimensions | 37.5x3.55 |
| ID (Inner diameter) | 37.5 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated nitrile rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Description 2 | =CONCATENATE(AV11," ",AI11," ",V11) |
| Product name | O-ring 37.5x3.55 HNBR |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 189010303 % |
| Specific Gravity | 189010303 g/cm3 |
| Temperature Max | 7146 ºC |
| Temperature Min | 7146 ºC |
| Tensile Strength | 189010303 MPa |
| Ultimate Elongation | 189010303 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 141 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 19,4200 |
| 5+ | € 19,4165 |
| 10+ | € 17,6515 |
| 25+ | € 16,0468 |