| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 99 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 13,6500 |
| 5+ | € 13,6478 |
| 10+ | € 12,4070 |
| 25+ | € 11,2793 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 37.69x3.53 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 37.69x3.53 - FKM - FPM - Viton - AED - 90 Shore A - Black - ORS121639 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 230 ºC. O-Rings 524875 are referred to as 121639 and have a DIN 3771 size of 37.69x3.53. This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 99 pcs |
| Article number | 121639 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 222 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 222 |
| DIN 3771 Size Chart | 37.69x3.53 |
| Size in text | thirty seven comma sixty nine by three comma fifty three |
| SMS 1586 Size chart | 37.69 x 3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| Compound Number | 119010303 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 37.69x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 37.69 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton - AED 37.69x3.53 |
| Product name | O-ring 37.69x3.53 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 11 % |
| Specific Gravity | 1,83 g/cm3 |
| Temperature Max | 230 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 16 MPa |
| Ultimate Elongation | 110 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | FKM O-Rings - 90 Shore A - AED | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 99 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 13,6500 |
| 5+ | € 13,6478 |
| 10+ | € 12,4070 |
| 25+ | € 11,2793 |