| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 11,4900 |
| 10+ | € 11,4875 |
| 25+ | € 10,6502 |
| 50+ | € 9,7670 |
| 100+ | € 9,1155 |
| 250+ | € 8,3258 |
| 500+ | € 7,2558 |
| 1000+ | € 6,2788 |
This HNBR O-Ring has a diameter of mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 37x2.49 - HNBR - 90 Shore A - Black - ORS232712 is 90 Shore A. Alternative names for the compound are Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber, and it is commonly produced by LG Chem - Lanxess and Zeon. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 150 ºC. O-Rings 894630 are referred to as 232712 and have a DIN 3771 size of . This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Hydrogenated nitrile rubber.
| Article number | 232712 |
| Export specifications | |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | HNBR |
| Hardness | 90 Shore A |
| Color | Black |
| CS (Cross Section) | 2.49 mm |
| Dimensions | 37x2.49 |
| ID (Inner diameter) | 37 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Hydrogenated Nitrile Butadiene Rubber |
| Chemical Name | Hydrogenated nitrile rubber |
| Trade names | LG Chem - Lanxess and Zeon |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 21 % |
| Specific Gravity | 1.28 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 20.6 MPa |
| Ultimate Elongation | 165 % |
| Also found under | |
| HNBR O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 6+ | € 11,4900 |
| 10+ | € 11,4875 |
| 25+ | € 10,6502 |
| 50+ | € 9,7670 |
| 100+ | € 9,1155 |
| 250+ | € 8,3258 |
| 500+ | € 7,2558 |
| 1000+ | € 6,2788 |