| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 77 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 37,9900 |
| 3+ | € 36,0946 |
| 5+ | € 34,2898 |
| 10+ | € 32,5754 |
| 25+ | € 30,9466 |
| 50+ | € 29,3992 |
| 100+ | € 28,5174 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 380.6 x 3.53 mm and is Brown in color. The hardness of this O-ring 380.6x3.53 - FKM - FPM - Viton - FDA - EC1935/2004 - 3A Sanitary - 75 Shore A - Brown - ORS200632 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 1331262 are referred to as 200632 and have a DIN 3771 size of 380.6 x 3.53. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 77 pcs |
| Article number | 200632 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 380.6 x 3.53 |
| SMS 1586 Size chart | 380.6 x 3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Brown |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - 3A Sanitary |
| Compound Number | 117719005 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 380.6x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 380.6 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring 380.6x3.53 - FKM - FPM - Viton |
| Product name | O-ring 380.6x3.53 |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 16 % |
| Specific Gravity | 2,10 (+/-0.03) g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 14,2 MPa |
| Ultimate Elongation | 152 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 77 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 37,9900 |
| 3+ | € 36,0946 |
| 5+ | € 34,2898 |
| 10+ | € 32,5754 |
| 25+ | € 30,9466 |
| 50+ | € 29,3992 |
| 100+ | € 28,5174 |