| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 34,3300 |
| 3+ | € 31,9006 |
| 5+ | € 29,7340 |
| 10+ | € 26,4148 |
| 25+ | € 25,1400 |
| 50+ | € 22,9694 |
| 100+ | € 23,9265 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 430x6 mm and is Brown in color. The hardness of this O-ring 430x6 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Brown - ORS198016 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 1203185 are referred to as 198016 and have a DIN 3771 size of 430x6. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| Article number | 198016 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 430x6 |
| SMS 1586 Size chart | 430 x 6 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Brown |
| Compound Number | 117019001 |
| CS (Cross Section) | 6 mm |
| Dimensions | 430x6 |
| ID (Inner diameter) | 430 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 430x6 |
| Product name | O-ring 430x6 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 117019001 % |
| Specific Gravity | 117019001 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 117019001 MPa |
| Ultimate Elongation | 117019001 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 2+ | € 34,3300 |
| 3+ | € 31,9006 |
| 5+ | € 29,7340 |
| 10+ | € 26,4148 |
| 25+ | € 25,1400 |
| 50+ | € 22,9694 |
| 100+ | € 23,9265 |