| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 8 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 57,9700 |
| 3+ | € 57,9688 |
| 5+ | € 51,5252 |
| 10+ | € 49,0506 |
| 25+ | € 44,8366 |
| 50+ | € 37,4048 |
| 100+ | € 33,4434 |
| 250+ | € 33,1982 |
This EPDM O-Ring has a diameter of 434x10 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 434x10 - EPDM - Peroxide - FDA - EC1935/2004 - NSF 61 - 70 Shore A - Black - ORS117622 is 70. Alternative names for the compound are , and it is commonly produced by Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -50 ºC to 150 ºC. O-Rings 1313250 are referred to as 117622 and have a DIN 3771 size of 434x10. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - NSF 61 approval. The chemical name of this O-Ring is Ethylene propylene diene monomer.
| In stock | Yes, 8 pcs |
| Article number | 117622 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 434x10 |
| Size in text | four hundred and thirty four zero by ten zero |
| SMS 1586 Size chart | 434 X 10 |
| Drinking Water & Potable Water Certifications | |
| NSF 61 | ✔ |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| Food Contact & Sanitary Certifications | |
| EC1935/2004 | ✔ |
| FDA 21 CFR 177.2600 | ✔ |
| General Specifications | |
| Material | EPDM |
| Hardness | 70 |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - NSF 61 |
| Compound Number | 127019011 |
| CS (Cross Section) | 10 mm |
| Dimensions | 434x10 |
| ID (Inner diameter) | 434 mm |
| Seal type | O-ring |
| Material Compliance & Substance Regulations | |
| ADI-Free | ✔ |
| REACH-SVHC Conform | ✔ |
| RoHS Conform | ✔ |
| Other Specifications | |
| Chemical Name | Ethylene propylene diene monomer |
| Description 2 | O-ring EPDM 434x10 |
| Product name | O-Ring 434x10 EPDM |
| Trade names | Dow Chemical - ExxonMobil - and Lion Elastomers |
| Vulcanisation | Peroxide |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 19 % |
| Specific Gravity | 1,08 g/cm3 |
| Temperature Max | 150 ºC |
| Temperature Min | -50 ºC |
| Tensile Strength | 12,5 MPa |
| Ultimate Elongation | 215 % |
| Also found under | |
| O-ring EPDM | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 8 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 57,9700 |
| 3+ | € 57,9688 |
| 5+ | € 51,5252 |
| 10+ | € 49,0506 |
| 25+ | € 44,8366 |
| 50+ | € 37,4048 |
| 100+ | € 33,4434 |
| 250+ | € 33,1982 |