| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 15,6000 |
| 10+ | € 15,5988 |
| 50+ | € 9,8788 |
| 100+ | € 7,2360 |
| 200+ | € 5,8122 |
| 500+ | € 5,0310 |
| 1000+ | € 4,2837 |
| 2500+ | € 3,2994 |
This Silicone - VMQ - MVQ O-Ring has a diameter of 44.17x1.78 mm and is Red in color. The hardness of this O-ring 44.17x1.78 - VMQ - MVQ - Silicone - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - 70 Shore A - Red - ORS223596 is 70. Alternative names for the compound are Silicone Rubber - PVMQ, and it is commonly produced by Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -55 ºC to 200 ºC. O-Rings 6591719 are referred to as 223596 and have a DIN 3771 size of 44.17x1.78. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Vilnyl Methyl Silicone.
| Article number | 223596 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 031 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 031 |
| DIN 3771 Size Chart | 44.17x1.78 |
| SMS 1586 Size chart | 44.17 x 1.78 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | Silicone - VMQ - MVQ |
| Hardness | 70 |
| Color | Red |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Compound Number | 137041901 |
| CS (Cross Section) | 1.78 mm |
| Dimensions | 44.17x1.78 |
| ID (Inner diameter) | 44.17 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Silicone Rubber - PVMQ |
| Chemical Name | Vilnyl Methyl Silicone |
| Description 2 | O-ring VMQ - MVQ - Silicone 44.17x1.78 |
| Trade names | Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar |
| Technical Specifications | |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -55 ºC |
| Also found under | |
| O-rings | VMQ - MVQ - Silicone O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 15,6000 |
| 10+ | € 15,5988 |
| 50+ | € 9,8788 |
| 100+ | € 7,2360 |
| 200+ | € 5,8122 |
| 500+ | € 5,0310 |
| 1000+ | € 4,2837 |
| 2500+ | € 3,2994 |