| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 19,1800 |
| 10+ | € 19,1805 |
| 50+ | € 12,7078 |
| 100+ | € 8,3002 |
| 200+ | € 7,4745 |
| 500+ | € 6,2784 |
| 1000+ | € 5,5044 |
| 2500+ | € 4,1841 |
This Silicone - VMQ - MVQ O-Ring has a diameter of 47.22x3.53 mm and is Red in color. The hardness of this O-ring 47.22x3.53 - VMQ - MVQ - Silicone - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - 70 Shore A - Red - ORS223743 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Silicone Rubber - PVMQ, and it is commonly produced by Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -55 ºC to 200 ºC. O-Rings 6591862 are referred to as 223743 and have a DIN 3771 size of 47.22x3.53. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Vilnyl Methyl Silicone.
| Article number | 223743 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 225 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 225 |
| DIN 3771 Size Chart | 47.22x3.53 |
| SMS 1586 Size chart | 47.22 x 3.53 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | Silicone - VMQ - MVQ |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Red |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Compound Number | 137041901 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 47.22x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 47.22 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Silicone Rubber - PVMQ |
| Chemical Name | Vilnyl Methyl Silicone |
| Description 2 | O-ring VMQ - MVQ - Silicone 47.22x3.53 |
| Trade names | Eriks - Wacker - Eastern Seals - and BlueStar |
| Technical Specifications | |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -55 ºC |
| Also found under | |
| O-rings | VMQ - MVQ - Silicone O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 3+ | € 19,1800 |
| 10+ | € 19,1805 |
| 50+ | € 12,7078 |
| 100+ | € 8,3002 |
| 200+ | € 7,4745 |
| 500+ | € 6,2784 |
| 1000+ | € 5,5044 |
| 2500+ | € 4,1841 |