| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 189,4800 |
| 2+ | € 189,4760 |
| 3+ | € 180,4600 |
| 5+ | € 165,1160 |
| 10+ | € 155,6960 |
| 25+ | € 139,2160 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 48x4 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 48x4 - FFKM - FFPM - F707Z94 - FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary - 70 Shore A - Black - ORS82907 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM – FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 270 ºC. O-Rings 592105 are referred to as 82907 and have a DIN 3771 size of 48x4. This item is equivalent to and has an FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 2 pcs |
| Article number | 82907 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 48x4 |
| Size in text | forty eight zero by four zero |
| SMS 1586 Size chart | 48 X 4 |
| Approximately equal to | |
| Freudenberg Simriz® Equivalent | Freudenberg Simriz ® 491 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Compound Number | F707Z94 |
| CS (Cross Section) | 4 mm |
| Dimensions | 48x4 |
| ID (Inner diameter) | 48 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM – FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 48x4 |
| Product name | O-ring 48x4 FFKM – FFPM | F707Z94 | FDA - EC1935/2004 - USP Class VI - 3A Sanitary |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18 % |
| Specific Gravity | 2,00 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 18 MPa |
| Ultimate Elongation | 170 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 2 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 189,4800 |
| 2+ | € 189,4760 |
| 3+ | € 180,4600 |
| 5+ | € 165,1160 |
| 10+ | € 155,6960 |
| 25+ | € 139,2160 |