| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.125 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 45+ | € 1,6500 |
| 50+ | € 1,6482 |
| 100+ | € 1,5309 |
| 250+ | € 1,3815 |
| 500+ | € 1,3161 |
| 1000+ | € 1,2054 |
| 2500+ | € 1,0491 |
| 5000+ | € 0,9186 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 49.2x3 mm and is Brown in color. The hardness of this O-ring 49.2x3 - FKM - FPM - Viton - 70 Shore A - Brown - ORS197942 is 70 Shore A. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -15 ºC to 200 ºC. O-Rings 1197218 are referred to as 197942 and have a DIN 3771 size of 49.2x3. This item is equivalent to and has an approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 1125 pcs |
| Article number | 197942 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 49.2x3 |
| SMS 1586 Size chart | 49.2 x 3 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | VN |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 70 Shore A |
| Color | Brown |
| Compound Number | 117019001 |
| CS (Cross Section) | 3 mm |
| Dimensions | 49.2x3 |
| ID (Inner diameter) | 49.2 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton 49.2x3 |
| Product name | O-ring 49.2x3 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 117019001 % |
| Specific Gravity | 117019001 g/cm3 |
| Temperature Max | 200 ºC |
| Temperature Min | -15 ºC |
| Tensile Strength | 117019001 MPa |
| Ultimate Elongation | 117019001 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 1.125 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 45+ | € 1,6500 |
| 50+ | € 1,6482 |
| 100+ | € 1,5309 |
| 250+ | € 1,3815 |
| 500+ | € 1,3161 |
| 1000+ | € 1,2054 |
| 2500+ | € 1,0491 |
| 5000+ | € 0,9186 |