| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 143 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 15,7000 |
| 5+ | € 14,2732 |
| 10+ | € 12,9755 |
This FKM - FPM - Viton O-Ring has a diameter of 49.3x5.7 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 49.3x5.7 - FKM - FPM - Viton - AED - 90 Shore A - Black - ORS168827 is 90. Alternative names for the compound are Viton® - FKM, and it is commonly produced by Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin. The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -25 ºC to 230 ºC. O-Rings 974036 are referred to as 168827 and have a DIN 3771 size of 49.3x5.7. This item is equivalent to and has an AED approval. The chemical name of this O-Ring is Fluorocarbon Rubber.
| In stock | Yes, 143 pcs |
| Article number | 168827 |
| Alternative Sizes | |
| DIN 3771 Size Chart | 49.3x5.7 |
| ISO 3601 Size Chart | 49.3x5.7 |
| Size in text | forty nine comma thirty by five comma seventy |
| SMS 1586 Size chart | 49.3 x 5.7 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FKM - FPM - Viton |
| Hardness | 90 |
| Color | Black |
| Approval | AED |
| Compound Number | 119010303 |
| CS (Cross Section) | 5.7 mm |
| Dimensions | 49.3x5.7 |
| ID (Inner diameter) | 49.3 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | Viton® - FKM |
| Chemical Name | Fluorocarbon Rubber |
| Description 2 | O-ring FKM - FPM - Viton - AED 49.3x5.7 |
| Product name | O-ring 49.3x5.7 FKM - FPM - Viton |
| Trade names | Viton® - Du Pont - 3M - Solvay - Daikin |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 11 % |
| Specific Gravity | 1,83 g/cm3 |
| Temperature Max | 230 ºC |
| Temperature Min | -25 ºC |
| Tensile Strength | 16 MPa |
| Ultimate Elongation | 110 % |
| Also found under | |
| FKM - FPM - Viton® O-Rings | FKM O-Rings - 90 Shore A - AED | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 143 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 4+ | € 15,7000 |
| 5+ | € 14,2732 |
| 10+ | € 12,9755 |