| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 32 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 26,0800 |
| 500+ | € 26,0800 |
| 1000+ | € 24,7000 |
| 2500+ | € 22,7000 |
| 5000+ | € 23,6750 |
This FFKM - FFPM O-Ring has a diameter of 5.94x3.53 mm and is Black in color. The hardness of this O-ring 5.94x3.53 - FFKM - FFPM - F758Z94 - General Purpose (>270°C) - 75 Shore A - Black - ORS50979 is 75 Shore A. Alternative names for the compound are FFKM - FFPM, and it is commonly produced by . The O-Ring is typically used in and has an operating temperature range from -20 ºC to 270 ºC. O-Rings 474679 are referred to as 50979 and have a DIN 3771 size of 5.94x3.53. This item is equivalent to and has an General Purpose (>270°C) approval. The chemical name of this O-Ring is Perfluoroelastomer.
| In stock | Yes, 32 pcs |
| Article number | 50979 |
| Alternative Sizes | |
| AS568 Size Chart | AS568 202 |
| BS1806 Size Chart | BS1806 202 |
| DIN 3771 Size Chart | 5.94x3.53 |
| Size in text | five comma ninety four by three comma fifty three |
| SMS 1586 Size chart | 5.94 X 3.53 |
| Approximately equal to | |
| Freudenberg Simriz® Equivalent | Freudenberg Simriz ® 495 |
| Greene Tweed Chemraz® Equivalent | Greene Tweed Chemraz ® 605 |
| Parker Parafluor® Equivalent | Parker Parafluor ® V8910-75 |
| Precision Polymer Engineering Perlast® Equivilent | PPE Perlast ® G80A |
| Trelleborg Isolast® Equivalent | Trelleborg Isolast ® 9440 |
| Export specifications | |
| Country of Origin | IT |
| Customs Code | 40169300 |
| General Specifications | |
| Material | FFKM - FFPM |
| Hardness | 75 Shore A |
| Color | Black |
| Approval | General Purpose (>270°C) |
| Compound Number | F758Z94 |
| CS (Cross Section) | 3.53 mm |
| Dimensions | 5.94x3.53 |
| ID (Inner diameter) | 5.94 mm |
| Seal type | O-ring |
| Other Specifications | |
| Alternative names | FFKM - FFPM |
| Chemical Name | Perfluoroelastomer |
| Description 2 | O-ring FFKM - FFPM 5.94x3.53 |
| Product name | O-ring 5.94x3.53 FFKM – FFPM | AS568 202 | F758Z94 | General Purpose (>270°C) |
| Technical Specifications | |
| Compression Set | 18,5 % |
| Specific Gravity | 1,98 (±0,03) g/cm3 |
| Temperature Max | 270 ºC |
| Temperature Min | -20 ºC |
| Tensile Strength | 18 MPa |
| Ultimate Elongation | 145 % |
| attachment | Material Datasheet |
| Also found under | |
| FFKM - FFPM O-rings | O-rings | |
All items marked with a * are required.
| Stock | Delivery time |
|---|---|
| 32 | Shipped in 5 - 7 - Day(s) |
| Quantity | Per piece |
|---|---|
| 1+ | € 26,0800 |
| 500+ | € 26,0800 |
| 1000+ | € 24,7000 |
| 2500+ | € 22,7000 |
| 5000+ | € 23,6750 |